Lata 2000 - 2011

Neue Innovationen

Nowe milenium dla HARTING charakteryzuje się podążaniu w kierunku Grupy Technologicznej.

HARTING wdraża strukturę organizacyjną która pozwala rozwijać rozwiązania w sposób szybki i elastyczny.

Od 2001, siedem globalnych jednostek biznesowych (GBU) oraz oddziały w 32 krajach zostały objęte nowym sposobem funkcjonowania. Jako triada, trzy dywizje - Technologie instalacyjne, Łączenie urządzeń oraz rozwiązania IT automatyki które składają się na portfolio "Connectivity & Networks", największego zakresu obrotu firmy.

Najlepszym przykładem dostarczania produktów podnoszących korzyści klientów są rozwiązania Ethernetowe, bazujące na tradycyjnym interfejsie RJ45, jak również kompletne systemy okablowania oraz urządzenia aktywne takie jak switche.

W portfolio firmy znajdowały się już inteligentne złącza oraz systemy dla elastycznej dystrybucji mocy w zakładach produkcyjnych a także złącza opto-elektryczne pomagające osiągnąć najwyższe prędkości transmisji danych.

Poszerzenie kompetencji spowodowało zaangażowanie firmy w mikro-technologie, poprzez mikro-pakowanie; innymi słowy integracji mikrochipów w produktach.

Wiosną 2001 miała miejsce inauguracja imponującego budynku w Minden zaprojektowanego przez znanego szwajcarskiego architekta Mario Botta, gmach ten stał się siedzibą niemieckiego działu sprzedaży. Na początku 2002, otwarta została jedna z najnowocześniejszych w Europie, fabryka maszyn vendingowych, zlokalizowana w Espelkamp-Isenstedt.

Tego samego roku, Rumunia została wybrana jako nowa lokalizacja produkcyjna. W następnych latach 2003 i 2004 Dietmar Harting podjął nowe wyzwanie, został wybrany prezesem niemieckiego instytutu normalizacyjnego (DIN) oraz honorowym prezesem stowarzyszenia niemieckich producentów przemysłu elektrycznego (ZVEI). Pna Harting brał uddział w kongresach innowacyjności, które następnie poprowadziły do założenia fundacji "Partnerzy dla Innowacji" która wygenerowała impuls dla ekonomicznego wzrostu w Niemczech. W październiku 2004 szwajcarska fabryka w Biel notowała konsekwentny rozwój, do jej działalności dołączył HARTING Mitronics.

Od 2005 HARTING posiada przedstawicielstwo w Indiach. Przedstawiciel trzeciej generacji Philip F. W. Harting, rozpoczął swoją pracę jako Dyrketor Zarządzający Azja Pacyfik.

Otwarto nowe centrum procesowania danych oraz centrum szkoleniowe w budynku 4B.

Podczas ceremonii otwarcia targów hanowerskich w 2006, HARTING otrzymał nagrodę "Hermes" - jest to trofeum na polu technologicznym przyznawanym przez jury tych największych na świecie targów technologicznych. Nagrodzony został pasywny transponder UHF RFID HARfid LT 86 (HT). Zakres odczytu transpondera do 5m. Pracuje on również na obiektach metalowych oraz płynnych, zakres zastosowań to kolejnictwo oraz logistyka produkcji.

Organizacja VDE przyznała Dietmarowi Harting w tym samym roku honorowe członkostwo.

W roku 2006 trzech studentów rozpoczęło swoje “Duales Studium im Mühlenkreis” (podwójne studia w Mühlenkreis) poprzez HARTING. Zakończyli je, poza praktyką zorientowaną na inżynierię, zdobywając edukację zawodową w zakresie mechaniki.

Dla roku 2007 dominującym trendem było dalsze umiędzynarodowienie firmy, jak również znaczące reorganizacje personelu i określania kierunku którym firma ma podążać.

W Maju zakończyła się pierwsza faza budowy nowej fabryki w Sibiu (Rumunia). Od 2002 roku wiązki kablowe oraz złącza do zastosowań w medycynie, telekomunikacji oraz obszarach przemysłowych są wytwarzane w Rumunii. Dodatkowo, techniki łączeniowe i systemy magnetyczne do przemysłu motoryzacyjnego również są tam produkowane.

Pięć miesięcy później, w obecności licznych gości przybyłych z różnych stron świata, swoją działalność rozpoczęła fabryka HARTINGa zlokalizowana w Zhuhai (Chiny) - w pobliżu Hong-Kongu. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ok. 12 milionów Euro. Fabryka ta produkuje na potrzeby rynków azjatyckich. HARTING jest już obecny w Zhuhai od dekady, jest zlokalizowana w mieście o wielkości 1,2 miliona mieszkańców. Fabryka zatrudnia 250 pracowników i obejmuje szeroki zakres produktowy.

W czerwcu dokonany został znaczący krok w rozwoju poprzez otwarcie ultra-nowoczesnego centrum szkoleniowego "NAZHA". Nowe centrum wspiera wszystkie szkolenia: handlowe, techniczne, komercyjne jak również jest miejscem w którym swój drugi kierunek studiów odbywają studenci. Wyniki tych działań wykazały bardzo wysoką jakość i owocują rozwojem wielu nowych specjalistów pracujących dla firmy.

W listopadzie, HARTING podpisał porozumienie z Nexans Active Networking (ANS/Paris), światowym liderem w branży kablowej. Ten krok, dla obydwu firm, był odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na inteligentne rozwiązania dla sektora automatyki.

W kwietniu, po studiach w Bayreuth, Paryżu, Oxfordzie i Berlinie oraz po doświadczeniach w międzynarodowej firmie audytowo-konsultingowej, córka Dietmara oraz Margrit Harting, Maresa W.M. Harting (mgr zarządzania biznesem) dołączyła do firmy jako wicedyrektor finansów oraz zakupów.

Na koniec roku 2007, Dietmar Harting został wybrany na nowego Prezesa Europejskiego Komitetu Standaryzacji Elektrotechnicznej (CENELEC). Przed tym wydarzeniem, DIN, Niemiecki Instytut Standaryzacji potwierdził że Dietmar Harting przez kolejne dwa lata będzie pełnił funkcję Prezesa.

1 marca, 2008, Philip F.W. Harting dołączył do HARTING KGaA jako wiceprezes Connectivity and Networks. Trzecia generacja rodziny wkroczyła w ten sposób w zarządzanie firmą. Philip Harting był już aktywny w firmie od 2005 jako Dyrektor Zarządzający odpowiedzialny za rozwój grupy technologicznej w Azji.

Podpisane zostało porozumienie o współpracy na polu badań i rozwoju pomiędzy HARTING oraz Uniwersytetem w Osnabrück. Zaangażowanie zostało również powzięte mając na uwadze rosnące wymaganie na wysoko wykwalifikowany personel grupy technologicznej. “Dzisiejsi studenci są potencjalnymi pracownikami", określił wiceprezes Dr. Michael Pütz. HARTING zaprezentował się studentom na uniwerystecie jako wiodąca firma technologiczna oraz że oferuje możliwość odbycia praktyk oraz pisania prac dyplomowych.

Nowe centrum szkoleniowe firmy (Neue Ausbildungszentrum HARTING (NAZHA) zostało otwarte w czerwcu przy obecności Karla Josefa Laumann, Ministra Pracy regionu North-Rhine Westphalia, kwestie zdrowia oraz sprawy socjalne zostały zapewnione tak aby zapewnić całkowite wsparcie podczas odbywanych praktyk oraz długoterminowego rozwoju personelu HARTING.

Komentując inwestycję 2 mln EUR w centrum NAZHA, minister powiedział: “jest to unikalne wzbogacenie dla edukacji regionalnej oraz szkoleń”. W centrum wszyscy praktykanci odbywają ciągłe szkolenia jak również odbywają studia w przypadku dwutorowego systemu studiów jednocześnie odbywają praktyki wewnątrz firmy.  “Wraz z naszym nowym centrum NAZHA osiągnęliśmy integrację szkoleń zawodowych oraz pozostałych aktywności szkoleniowych", określiła Margrit Harting, senior wiceprezes.

W kwietniu HARTING oraz LEONI Kerpen GmbH podpisały porozumienie o współpracy o niezależnych branżowo i aplikacyjne systemach okablowania dla zastosowań przemysłowych.

Fakt że HARTING prezentował się na targach Hannover Messe bez żadnej przerwy od 1947 oraz iż miał on wpływ na te największe na świecie targi przemysłowe, spowodował specjalne wyróżnienie dla Dietmara Harting: Deutsche Messe AG uhonorowało go złotym medalem honorowym.

Margrit Harting została ponownie wybrana na prezesa stowarzyszenia filharmonicznego East-Westphalia-Lippe (Detmold) przez członków społeczności.

Dietmar Harting świętował swoje 70te urodziny w roku 2009, roku w którym jego żona, Margrit, również otrzymała dwie nagrody specjalne. Federalną nagrodę - order zasługi pierwszej klasy za swoje wyjątkowe zaangażowanie społeczne oraz tytuł honorowego mieszkańca Espelkamp za swoje zaangażowanie dla regionu.

Niemiecki oddział sprzedaży HARTING również świętował nagrodę specjalną. HARTING Niemcy uplasował się  jako jedna z czołowych firm w swojej kategorii, otrzymując nagrodę Ludwig Erhard Prize za zrównoważony i wybitny serwis, konkurencyjność oraz skupienie na kliencie.

Odnotowano również nagrody za produkty. Fast Track Switching, pierwsza na świecie innowacja była nominowana do Hermes Award na targach Hannover Messe, gdzie zdobyła tytuł “wybitnej innowacji” od francuskiego magazynu “mesures.” Fast Track Switch dostarczał pełną kompatybilność ze standardowym Ethernetem gwarantując deterministyczną transmisję danych na polu obiektowym.

Dalsze innowacje produktowe w 2009 to rozwiązania dla szybkiej transmisji danych z prędkością do 10 gigabitów. Wraz z har-speed M12, HARTING wprowadził kompletnie nową na rynku serię produktową 8-pinowych złączy M12. RJ Industrial 10G umożliwiał z kolei ekstremalnie szybki montaż obiektowy. Ha-VIS preLink, "łączenie przed łączeniem", był nowym konceptem dla szybkiej transmisji danych w sieciach przemysłowych oraz budynkowych.

HARTING zaangażował się również w pomoc młodym ludziom na początku kariery poprzez specjalną inicjatywę współpracy. Firma weszła we wsparcie programu uczelni Waldschule High School w Espelkamp, biorąc na siebie stworzenie od 2 do 4 dodatkowych pozycji praktyk każdego roku dla studentów. Poprzez wsparcie dalszych inicjatyw, Grupa Technologiczna wspierała karierę techniczną poprzez dotarcie do młodych ludzi. W szczególności odnosiło się to kobiet. Poprzez śpiewanie “Komm, mach MINT”, HARTING dołączył do przedstawicieli biznesu, nauki oraz polityki pragnących poszerzyć ilość kobiet w matematyce, IT, nauce i kursach technologicznych.

HARTING znacznie poszerzył swoją międzynarodową obecność. Lokalne oddziały zostały otwarte w: Danii, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dodatkowo nowy zakład w Rahden zaingurował swoją działalność, siódmy zakład w regionie Wschodnia Westfalia-Lippe.

Firma otrzymała nagrodę biznesową "Professionelle" za swoje zaangażowanie w sprawy kobiet. Dodatkowo, HARTING otrzymał wyróżnienie w kategorii "dużej-produkcji seryjnej" konkursu "Fabryka roku GEO 2010". Dostrzeżone kryteria wśród wyróżniających się firm to rygorystyczne podejście do kryteriów oceny w obszarze efektywności, jakości, sprawności, innowacyjności, tworzenie wartości, satysfakcja klientów w modelowym podejściu w okresie trzech lat. Ze względu na wyróżniające podejście do standardów krajowych oraz międzynarodowych, skuteczność inwestycyjną. Za zaangażowanie dla lokalnej społeczności Dietmar Harting otrzymał honorowy doktorat od Uniwersytetu Leibniz w Hannowerze.

W zakresie produktowym złącze Han-Yellock® otrzymało szereg pozytywnych recenzji za całkowicie nowe podejście do złącza podczas swojej premiery na targach Hannover Messe 2010. Złącze otrzymało również prestiżową nagrodę iF Product Design Award 2011, równocześnie HARTING został uznanym najlepszym pracodawcą w Niemczech. Instytut "Great Place to Work" uhonorował Grupę Technologiczną za jej specjalną jakość oraz atrakcyjność dla pracowników.

Historia złączy Han® | Lata 1990-1999