Historia złączy Han®

Steckverbinder 700

Sukces złączy Han® rozpoczął się w połowie zeszłego wieku. W 1945, młody niemiecki inżynier Wilhelm Harting, urodzony w 1908, wraz z żoną założyli swój "Warsztat mechaniczny" w miejscowości Minden.

W pierwszych latach po wojnie firma produkowała artykuły codziennego użytku takie jak płyty grzewcze, energooszczędne lamy oraz żelazka.

Jednakże, młody biznesmen wkrótce rozpoznał potrzeby rozwijającego się niemieckiego przemysłu w zakresie innowacyjnych produktów technicznych. W pierwszej kolejności obejmowało to złącza które amerykańskie i niemieckie firmy rozwijały pierwotnie do zastosowań militarnych w czasie wojny. Bazując na jego doświadczeniach w zarządzaniu produkcją w przemyśle lotniczym, Harting w jasny sposób określił zalety złączy i ich potencjalny wpływ na rozwój.

W 1950, Wilhelm Harting przeniósł swój biznes do sąsiedniego miasta Espelkamp. W nowym miejscu rozpoczął kompletowanie zespołu inżynierskiego, ekspertów z lokalnego przemysłu maszynowego i motoryzacyjnego a następnie rozpoczął wdrażanie swoich pomysłów w zakresie złączy. Przyniosło to wiele projektów pilotowych dla przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego w których modyfikował istniejące połączenia. Harting posiadał koncepcję trwałego złącza z łatwą obsługą. Jednakże, jego pierwotnym celem było rozwinięcie i zaoferowanie złączy różnorodnego a zarazem uniwersalnego typu które posiadałoby wysokie parametry we wszystkich typach aplikacji. Aby to osiągnąć, Harting powiększył liczbę pinów, zastąpił dotychczasową technologię kontaktów poprzez męskie i żeńskie kontakty wtykowe oraz poszerzył ilość technologii przyłączeniowych o wersje śrubowe i zaciskane. Napięcie 220/30 V AC było zorientowane na niemieckie regulacje VDE.

Seria testowa potwierdziła jakość i niezawodność rozwiązania łączeniowego i spełnienia wszystkich założeń. Złącza Han® świętowały swoją premierę w najlepszy z możliwych sposobów.

Nowy produkt stworzony przez HARTING wkrótce ustanowił światowe standardy. Od tamtych czasów ten zakres produktowy poddawany jest ciągłemu ulepszaniu, rozszerzaniu oferty tak aby sprostać dodatkowym wymaganiom, udowadniając swoją niezawodność oraz wysoką jakość nawet w najtrudniejszych warunkach. Dzięki nowoczesnej produkcji wysokiej skali system HARTING może sprostać wymaganiom pojawiającym się na całym świecie.

Cechy i sposób produkcji złączy stwarzają optymalne warunki dla globalnego rozwoju stosowania złączy Han® oraz podkreślają ich potencjalną uniwersalność aplikacyjną.